Misija Kugli&Kugli

Višegodišnji rad s mladima u području književnosti i obrazovanja ukazao nam je na nedvojbenu činjenicu – čitateljska je kultura u padu. Ono što je sporno su uzroci – odrasli kažu lijenost i internetizacija, mlađi kažu zastarjelost književnog kanona i manjak tema koje ih zanimaju. Rješenja? Suvremena književnost za djecu i mlade!

Hrvatska književnost obiluje kvalitetnim piscima za djecu i mlade, no njihova je vidljivost, kao i općenito pozicija kulture, izrazito marginalizirana. Umjetnička organizacija Kugli&Kugli pokušat će dati svoj obol borbi za mlade čitatelje kroz svoju biblioteku naziva „Knjige koje mijenjaju svijet“. U suradnji, razgovorima i anketama među mladima pojavljuju se teme koje ih zanimaju, a o kojima se nedovoljno piše: poroci, društvena odgovornost, prva ljubav, spolnost, delinkvencija, obiteljske nesuglasice, mentalno zdravlje, depresija, osjećaj pripadnosti i mogućnost promjene svijeta nabolje.

Što mi nudimo? Odgojno-obrazovnu ekološku slikovnicu „Mala sirena i dječak Roko“ o pitanju dječje odgovornosti u vremenu informatizacije, globalnog zatopljenja i koronavirusa; psihološko-fantastični roman „Između“ o prostoru svojevrsnog čistilišta za zalutale duše, s naglaskom na čin i posljedice suicida; tinejdžerski roman „Nisam ti rekla“ kao antologijski pamflet protiv navođenja mladih na rizična ponašanja pod utjecajem alkohola i droga; roman „Dvije crte plavo“ o tabuiziranoj temi spolnosti i maloljetničke trudnoće te društvenog stigmatiziranja; bildungsroman „Hod po rubu“ o uzrocima delinkvencije te društvenim anomalijama koje koče rehabilitaciju mladih koji su skrenuli s pravog puta.

Nadamo se da će naša djela svojom umjetničkom, estetskom i prije svega odgojnom vrijednošću privući ciljanu publiku – mlade čitatelje, ali i njihove roditelje, nastavnike i odgojitelje. Ako je svatko od nas mala kap u slapu, nadamo se da će Kugli&Kugli biti blistava kapljica koja će tkati nove generacije čitatelja, pomagati im da zavole književnost i dati im do znanja da ih netko sluša te da su nam važni.

Idejne začetnice umjetničke organizacije Kugli & Kugli

Rosie Kugli

Književnica za djecu i mlade

Rozina (Rosie) Kugli rođena u Zagrebu 22. siječnja 1970. godine, diplomirana pravnica i književnica.

Pokrenula ciklus knjiga o biografijama naših poznatih sportaša:

TAKO MALA, A TAKO VELIKA (Iva Majoli),
SNJEŽNA KRALJEVNA (Janica Kostelić),
ZOV DUBINE (Kristijan- Kike Curavić)
PRIČA O POBJEDI (Gordan Kožulj).

Najoriginalniji ciklus knjiga Rosie Kugli svakako su knjige za mlade (NISAM TI REKLA…, HOD PO RUBU, DVIJE CRTE PLAVO) u kojima autorica piše i progovara o temama u kojima se otkriva problematika mladih poput nasilja, droge, alkohola, maloljetničke trudnoće, gubitak ideala, morala i obiteljskih vrijednosti. Riječ je o romanima  koji zbog snažne poruke daju važan doprinos društvu ne samo da se pozori na važnost tema koje se počesto guraju pod tepih, nego da se slome prepreke predrasuda i straha.

Roman NISAM TI REKLA... bespoštedno opisuje hrvatsku mladež natopljenu porocima društva u tranziciji, te kroz književnu formu razotkriva  jednu od društveno najrelevantnijih tema i pitanja: što se to događa s današnjim mladima. Roman HOD PO RUBU, bio je nositelj i zaštitni znak javnozdravstvene kampanje „Nije cool biti bully“, a roman DVIJE CRTE PLAVO o problemu  maloljetničke trudnoće postavljen je na kazališne daske i preveden na slovenski jezik.

U suradnji sa akademskom slikaricom Anom Barbić-Katičić, nastala je slikovnica TAJNA KRAPINSKE ŠPILJE,  zanimljiv i edukativan vodič kroz Muzej krapinskih neandertalaca. Prepoznatljiva  je i po svojim urbanim romanima; TAJNA PRIJATELJICE NOĆI, GLUMICA NJEGOVA ŽIVOTA, LJUBAVNICA, INDIJANSKO LJETO, KEKS I GLAD, KAKO PREŽIVJETI BOŽIĆ, MODERNA BAJKA, BOŽIĆ U ZAGREBU, TRI PRIČE O SRCU

Magdalena Mrčela

Književnica za djecu i mlade

Rođena sam 1992. godine u Splitu, gdje sam završila osnovnu školu i jezičnu gimnaziju. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2016. godine diplomirala sam kroatistiku i latinski jezik i književnost. Godinu dana poslije zaposlila sam se kao profesorica hrvatskoga jezika u splitskoj II. gimnaziji i upisala doktorski studij Hrvatska filologija u interkulturnom kontekstu na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Od 2017. godine članica sam Školskog povjerenstva za natjecanje iz Hrvatskoga jezika. 2020. i 2021. bila sam članica Županijskog povjerenstva za literarni izraz (osnovne škole) na smotri Lidrano. 2019. bila sam voditeljica Novinarske grupe Druge gimnazije s listom „Drugačiji“. 2020. objavila sam metodičku preporuku „Specijalna potreba“ u digitalnom metodičkom priručniku škole za život. 2020. i 2021. u suautorstvu s kolegicom Emom Bodrožić-Selak objavila sam sedam videolekcija iz Hrvatskoga jezika u sklopu i-nastave.

Novinarski i književni rad:

Od 2013. do 2016. godine bila sam novinarka i kolumnistica portala Nogometplus, a od 2017. surađujem s portalom Dalmacija Danas. Dobitnica sam druge nagrade „Stjepko Težak“ za najbolju ljubavnu priču te finalistica natječaja „Slavko Kolar“, „Freaky Friday“, „Kvant književnosti“ i „West Herzegovina Fest 2019“. Moje su kratke priče dosad objavljivane na internetu („Kritična masa“, „Strane“, „Homo climaticum“), a poezija u zbirci „Džepni oblak“ (2015.) i „Odgoda ljeta“ (2016.).

Moj roman prvijenac „Kako je Flegmarin postao kapetan“ pobjednik je natječaja Zvonko Todorovski 2017. godine za najbolji neobjavljeni roman za djecu i mlade. 2019. objavila sam tinejdžerski roman „Dnevnik 4. A“, a iste sam godine osvojila nagradu „Zlatko Tomičić“ za najbolju kratku priču „Influenserica“. 2020. godine osvojila sam književnu nagradu grada Karlovca „Zdravko Pucak“ za najbolji neobjavljeni pjesnički rukopis autora do 30 godina. Iste sam godine objavila psihološki roman „Između“ koji tematizira borbu s mentalnim bolestima i suicid.

O romanu koji je spasio tri mlada života: ‘Između’ sam napisala početkom godine u dvanaest dana. Došao mi je kao terapija nakon niza neprospavanih noći zbog tragedije bliskog prijatelja koji je izgubio člana obitelji. U svim mojim romanima ima biografskih elemenata. Kako kaže moja omiljena književnica Margaret Atwood: ‘U knjigama ne navodim ništa što se nije dogodilo u stvarnom životu ili u noćnoj mori’. Tema suicida me osobito pogađa jer se tabuizira, romantizira i, ono najgore, prešućuje.

Nagrade:

Stjepko Težak (2014.) – Urota ozaljsko-zagrebačka

Zvonko Todorovski (2017.) – Kako je Flegmarin postao kapetan

Zlatko Tomičić (2019.) – Influenserica

Zdravko Pucak (2020.) – Kvadratna jednadžba